Answer:
1460
Step-by-step explanation:
18.5% of 1460 = 270.1
1460 - 270.1 = 1189.9
What is the modulus of z? 2 2StartRoot 2 EndRoot 3 StartRoot 10 EndRoot
The modulus of the complex number is 5.
The value of z is a complex number with a real and imaginary value. Let's assume the complex number z is given as:
[tex]z = 3 + 4i[/tex]
The modulus of the complex number is given as:
[tex]|z|=\sqrt{x^2+y^2}[/tex]
From the given complex number:
x = 3y = 4Substitute into the formula:
[tex]|z|=\sqrt{3^2+4^2}\\|z|=\sqrt{9+16} \\|z|=\sqrt{25}\\|z|=5[/tex]
Hence the modulus of the complex number is 5.
Note that the complex number was assumed.
Learn more on complex number here: https://brainly.com/question/5564133
Answer:
[tex]\sqrt{10\\[/tex]
Step-by-step explanation:
Solve this equation with a variable term on both sides:
5.1y + 21.3 = -0.3y - 24.6
What is the solution?
y=
halfway between -23 and 23
Answer:
0
Step-by-step explanation:
-23+23= 0
0 + 23 = 23
To meet the character limit.
Answer:
0
Step-by-step explanation:
first, you need to calculate the entire distance:
23 + 23 = 46
Now divide it by half:
46 / 2 = 23
And now substract & add this
-23 + 23 = 0
23 - 23 = 0
Jamya mixes 3 cups of soda with 5 cups of punch. How much does she mix with 18 cups of punch?
Answer:
Well we can make a proportion in this scenario
So 3 cups of soda to 5 cups of punch
And how much soda for 18 punch.
Well we can do this
make “x” the amount of soda
And then make a proportion
3/5 = x/ 18
Now solve
You can cross multiply
54=5x
x=10.8
10.8 soda
Pls help asap, whoever answers gets brainliest, 5 stars, and a thanks!
[tex]\\ \sf\longmapsto 9\dfrac{7}{11}-(5+1\dfrac{1}{2})[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto4 \dfrac{7}{11}-1\dfrac{1}{2}[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto 4\dfrac{14}{22}-1\dfrac{11}{22}[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto 3\dfrac{3}{22}[/tex]
Done
2 or more angles are complementary if their sum is 90°. 3 angles are complementary. One angle is 3 times the value of the smallest angle and the largest angle is 5 times the value of the smallest angle.
I really need help again to find the measures of all the 3 angles.
Again like I said, “I give the Brainliest to whoever got the best correct answer with anyone’s best efforts of step-by-step explanation, so anyway guys, good luck with your answering and I will check to see if you understand my question or not in order to answer my mathematics question! :)”
Answer:
Smallest Angle : 10 degrees
Middle Angle : 30 degrees
Biggest Angle : 50 degrees
Step-by-step explanation:
3x+5x+x=90, 9x=90, x=10
Smallest Angle : 10 degrees
Middle Angle : 30 degrees
Biggest Angle : 50 degrees
multiply pi with 10,000
:>
Answer:
3.14 x 10,000 equals 31,400
Step-by-step explanation:
Answer:
31415.9
Step-by-step explanation:
yeah-ya............. right?
sin10°-cos10° product and evaluate
[tex]\\ \sf\longmapsto sin10°-cos10°[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto sin(90-10°)-cos10°[/tex]
sin(90-A)=cosA[tex]\\ \sf\longmapsto cos10-cos10[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto 0[/tex]
x is an acute angle. Find the value of x in degrees. 3 sin(x) = 2. X =
Answer:
Step-by-step explanation:
square root (3)/2 = 1.732/2 = .86603
Sin(x) = 0.86603
x = sin-1(0.86603)
x = 60
Can anyone give a step-by-step guide on how to answer these types of questions? I'm really struggling with similar shapes so thank you in advance.
Answer:
a) 8cm
b) 19.8cm
Step-by-step explanation:
The key to these types of questions is to keep proportions in mind.
To solve the first question, you want to find the proportion of the smaller triangle to the bigger triangle. The length of AE is 6cm, but the length of AD is (6+4) = 10cm. So the proportion of the bigger triangle to the smaller triangle is 10/6. So to find the lengths of the sides of the bigger triangle, we want to keep this number in mind.
The BE side is parallel to CD, so we have to use length of BE multiplied by the proportion in order to get the length of CD.
CD = 4.8 * (10/6) = 8
CD = 8cm
For the second question, you use the same concept to find all the other side lengths. The only one you need left for the shape EBCD is side BC. Do the same thing you did before, take the length of the side of the smaller triangle that corresponds with side AC on the bigger triangle. In this case, it's AB, which is 4.5cm. Multiply this by 10/6 to get AC.
AC = 4.5 * (10/6) = 7.5
AC = 7.5
But we're not done. We just found the length of AC, but we need the length of BC to calculate the perimeter. To do this, we want to take the length of AC - the length of AB.
7.5 - 4.5 = 3
So the length of BC is 3cm. Now, to find the perimeter, just add all the sides of EBCD together.
4.8 + 4 + 8 + 3 = 19.8cm.
Hope this helps.
Answer:
a) CD = 8 cm
b) Perimeter of EBCD is 19.8 centimeters
Step-by-step explanation:
For this question, you can assume that ΔABE and ΔACD are similar. That's proven by BE ║ CD, but that's not directly relevant to the question so I won't explain it unless you would like me to.
In 2 similar triangles, all corresponding angles are congruent and all corresponding sides have the same scale factor.
For example, in ΔABC and ΔXYZ:
[tex]\frac{AB}{XY} =\frac{AC}{XZ} =\frac{BC}{YZ}[/tex]
Using those relationships, you can solve for any side in one triangle given the corresponding side in the other triangle.
A)
In the given triangles ΔABE and ΔACD, CD corresponds to BE, so:
[tex]\frac{CD}{BE} =\frac{AD}{AE}[/tex]
where AD is just 6 + 4 = 10.
[tex]\frac{CD}{4.8} =\frac{10}{6} \\\\\frac{CD}{4.8} =1.6667\\\\CD=8[/tex]
CD = 8cm
B)
Doing the same thing as above, now find the length of AC:
[tex]\frac{AC}{AB} =\frac{AD}{AE} \\\\\frac{AC}{4.5} =\frac{10}{6}\\\\\frac{AC}{4.5} =1.6667\\\\AC=7.5[/tex]
Now, to find BC:
[tex]BC=AC-AB\\BC=7.5-4.5\\BC=3[/tex]
Finally, add up the sides to find the perimeter of EBCD:
[tex]4.8+3+8+4\\19.8[/tex]
Perimeter of EBCD is 19.8 centimeters
fill in the blanks ANGLES (I WILL GIVE BRAINLIEST! PLS HELP!)
refer to attachment for question
Answer:
See belowStep-by-step explanation:
If two triangles are congruent, then the corresponding sides and angles are congruent with each other.
Given:
ΔRED ≅ ΔSUNThe following are congruent parts:
∠E ≅ ∠URE ≅ SU∠DRE ≅ ∠NSU∠R ≅ ∠SNote Pay attention to order of vertices when comparing the congruent parts
[tex]\\ \sf\longmapsto <E\cong <U[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto \overline{RE}=\overline{SU}[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto ∆DRE=∆SUN[/tex]
[tex]\\ \sf\longmapsto <R\cong <S[/tex]
Hope it helps
a= 1 2 3 4 5 is the solution of a set of the variable equation
3x=15
Answer:
3x = 15
x = 15/3
x =5
what is the slope of y =4 - 2x ?
Answer:
−2.
Step-by-step explanation:
y = 4 − 2x? b is the y -intercept. Here, 4 is b and −2 is m. Therefore, the slope is −2.
what is 5x486??????????????????????????
Answer:
the answer is 2,430
Step-by-step explanation:
5×486=N
=2,430
An apple sells for 25 cents and a peach sells for 15 cents. A total of 10 fruits were sold for a total of $2.10. How many apples were sold?
Answer:
6 apples
Step-by-step explanation:
A = 0.25
P = 0.15
----------------
A + P = 10
0.25A+0.15P=2.10
----------------
I did this: 0.25*10 = 2.50
2.50-2.10=.40
0.25-0.15=0.10
0.40/0.10 = 4 so 4 peaches
10 fruits - 4 peaches = 6 apples
Will give brainliest if right
Answer:
the answer is d to the problem
Write the equation of the line that passes through the points (9, 3) and (-7, -7).
Put your answer in fully reduced point-slope form, unless it is a vertical or horizontal
a
line.
Answer:
y-3=5/8(x-9)
Step-by-step explanation:
First, we can find the slope using the slope formula : -7-3/-7-9 = -10/-16 = 5/8
Now we can just plug in a point into point slope form
y-3=5/8(x-9)
84 = 4(1– 49)
please give an explanation
Answer:
give me more information on this
In which quadrant does the point (-4, -5) lie?
Answer:
Quadrant 3
Step-by-step explanation:
3rd quadrant. because both x and y are negative
Find the perimeter. Simplify the answer
Answer:
10s-14
Step-by-step explanation:
Perimeter of rectangle = 2s+2(4s-7)
= 2s+8s-14
= 10s-14
= > Perimeter of rectangle = 2(l + b)
= > 2(s + 4s - 7)
= > 2(5s - 7)
= > 10s - 14...ans
Step-by-step explanation:
Hope it Helps you!!
Write the equation of a line that is parallel to y = –5/4x +7
and that passes through the point -4.1).
Step-by-step explanation:
a general line equation is
y = ax + b
the slope of a line is always the factor of x (a).
it is expressed as ratio y/x indicating how many units y changes, when x changes a certain amount of units when going from one point to another.
so, here it is -5/4.
it says, when x changes by +4, then y changes by -5.
a parallel line must have the same slope. it just crosses the y-axis at a different point. and that is what b specifies in the equation. it tells us the y value when x = 0.
and we get it by using the point coordinates in the equation and then solve for b :
1 = -5/4 × -4 + b = (-5 × -4)/4 + b = 20/4 + b = 5 + b
b = -4
so, the full equation of the parallel line is
y = -5/4x - 4
38
21
21
X
What is the value of X
Answer:
80
Step-by-step explanation:
honestly it depends on the question but if it's addition, this is the answer
If
f
(
x
)
represents the number of hours required to travel
x
miles, what is the domain of the function,
f
(
x
)
?
Given that f(x) is a function that represents number of hours required to travel, the domain of the function is: distance travelled in miles (x)
Recall:
In a relation that is a function, the domain of the function is the set of input values (x-values).The range of the function is the set of output values (y-values or f(x)).Thus, given that f(x) is a function that represents number of hours required to travel, therefore:
x = input values (domain) = distance travelled in milesf(x) = output values (range) = number of hours.Learn more about domain of a function on:
https://brainly.com/question/10197594
How to draw on the graph
y=3x
y=x-6
I need it as soon as possible plz
Answer:
I believe the graphing should look like this.
Step-by-step explanation:
60 out of 300=?
I’m not sure how to figure that out
Answer:
60 / 300 simplified 6/30 simplified 1/5 (20%)
Step-by-step explanation:
Maybe asking ratio?
Use the Distributive Property to solve the equation.
2(x+5)=20
The solution of the equation is
Answer:
2x+10=20 so x=5
Step-by-step explanation:
Hurry question is on picture
Answer:
The last one
Step-by-step explanation:
The rule y times x will give the amount of money earned. After washing x cars. You'll end up with equivalent coordinates
Answer:
y=8x
Step-by-step explanation:
y=8(1)=8 (1,8)
y=8(2)=16 (2,16)
y=8(3)=24 (3,24)
y=8(4)=32 (4,32)
y=8(5)=40 (5,40)
y=8(6)=48 (6,48)
y=8(7)=56 (7,56)
What is the slope of the line?
Answer:
[tex]m=\frac{2}{3}[/tex]
Step-by-step explanation:
We can see that some of the points that are plotted we can tell what those plots are (-2, 0) (1, 2) (4, 4)
We use the slope formula [tex]m=\frac{y_{2}-y_{1} }{x_{2}-x_{1} }[/tex] for any of the two plots that are shown on the line
Answer:
2/3
Step-by-step explanation:
will give brain for right answer
Answer:
luna
Step-by-step explanation:
compare the y values when x=0. looking at the table, gracey was 1 lb at week 0, and looking at the graph, Luna was 2 lbs at week 0 (y-intercept) so luna was heavier at birth
HELPPPPPPPPPPPP Plsssssssss
Answer:
either A or D
Step-by-step explanation: