Answer:
Swap 10 from box A and 15 from box B
Step-by-step explanation:
For calculate the ratio between the boxes we find the mean of the box A and the mean of the box B and divide this two results.
For find the mean of a set you use the next formula [tex]\bar{x} = \frac{\text{sum numbers}}{\text{total numbers}}[/tex]
[tex]\bar{A} = \frac{4+5+9+10+12}{5} = \frac{40}{5}= 8\\\bar{B} = \frac{6+7+13+15+19}{5} = \frac{60}{5}= 12[/tex]
Then the ratio is equal to [tex]\frac{\bar{A}}{\bar{B}} = \frac{8}{12} = \frac{2}{3}[/tex]
Know the ask us for a ratio of 9:11 then we know two things about the boxes.
If you swap the numbers between them the total of numbers in the mean not change is always 5 and the sum of all the elements in both boxes is always 100. With this we can state the next equation:
The new mean of [tex]\bar{A}[/tex] is 9 then:
[tex]\frac{\text{sum of elements in box A}}{5} = 9[/tex]
[tex]\text{sum of elements in box A} = 45[/tex]
The new mean of [tex]\bar{B}[/tex] is 11 then:
[tex]\frac{\text{sum of elements in box B}}{5} = 11[/tex]
[tex]\text{sum of elements in box B} = 55[/tex]
Now we know what is the sum of the elements in both boxes, but how we find the elements for swap? Well with the next relation.
When you take out a element from the box A this elements is substracted to the total sum of the elements in the box A and get a new sum of total of elements named [tex]c[/tex] (where [tex]a[/tex] is the element taken):
[tex]40 - a = c[/tex]
And when you sum an element to the box A the current sum of total elements in the box change to (where [tex]b[/tex] is the added element):
[tex]b + c = 45[/tex]
So replace [tex]c[/tex] for the first relation and get:
[tex]b + 40 - a = 45\\b - a = 5[/tex]
From the last equation you can deduct that [tex]b[/tex] is greater than [tex]a[/tex] and the different between both values is 5. So the last step is find a number in the box B that substracted to a number from the box A give us 5. These both numbers are 15 and 10 because 15 - 10 = 5.
a boy rides the motorbike with velocity of 20 m/s. He accelerates his motorbike to a velocity of 30 m/s in 5 seconds. Calculate the acceleration produced in the motor bike
Please find attached photograph for your answer.
Hope it helps.
Do comment if you have any query.
Answer:
2m/s2
Step-by-step explanation:
acceleration = (final velocity - initial velocity) / time
a = (30-20) / 5
a = 10 / 5
a = 2m/s2
Help me ASAP now like really fast
Answer: I think the answer is C.. It looks like an 180 angle from my perspective.
I hope that is correct
Answer:
C
Step-by-step explanation:
Well, we know all the angles must sum up to 180º. From this, we can write the equation ' 3xº + 80º + 2xº = 180º ', which is answer choice C
Can Someone help me on this math question please
I will mark u brainless please
whats the answer can someone answer please
Answer:
5. b and 6. c
Step-by-step explanation:
Answer:
5. b
6. c
Step-by-step explanation:
Two computers just scanned for viruses at the same time. Computer A runs a virus scan every 3.75 days. Computer B runs a virus scan every 4.5 days. How long will it be until both computers runs a virus scan at the same time again?
Answer:
Step-by-step explanation:
List out multiples for both 3.75 and 4.5
3.75+3.75=7.5
7.5+3.75=11.25
11.25+3.75=15
15+3.75=18.75
18.75+3.75=22.5
4.5+4.5=9
9+4.5=13.5
13.5+4.5=18
18+4.5=22.5
At 22.5 days will both computers scan at the same time
If computer A runs a virus scan every 3.75 days. Computer B runs a virus scan every 4.5 days. It takes 22.5 days to be until both computers to run a virus scan at the same time again
What is an arithmetic operation?It is defined as the operation in which we do the addition of numbers, subtraction, multiplication, and division. It has basic four operators that are +, -, ×, and ÷.
It is given that, two computers just scanned for viruses at the same time. Computer A runs a virus scan every 3.75 days. Computer B runs a virus scan every 4.5 days.
We have to add the multiples of 3.75 days for computer A as,
3.75+3.75=7.5
7.5+3.75=11.25
11.25+3.75=15
15+3.75=18.75
18.75+3.75=22.5
For computer B
4.5+4.5=9
9+4.5=13.5
13.5+4.5=18
18+4.5=22.5
22.5 is the common multiple for both cases,
Thus, if computer A runs a virus scan every 3.75 days. Computer B runs a virus scan every 4.5 days. It takes 22.5 days to be until both computers to run a virus scan at the same time again.
Learn more about the arithmetic operation here:
brainly.com/question/20595275
#SPJ5
please help me with this sum I will mark you as brainest
Answer:
2016÷6=336 336×6=2016
3186÷9=354 354×9=3186
give a try for next sums
(1 point) In how many ways can 3 different novels, 2 different mathematics books, and 1 biology book be arranged on a bookshelf if (a) the books can be arranged in any order
Answer:
3 ways
Step-by-step explanation:
three ways it can be arranged on the bookshelf three different novels, two different mathematic, books 1 Biology book are 1 Biology book, two different mathematic books, three different novel books are two different mathematic books three different novel books 1 Biology book arranged on the bookshelf if a the book can be arranged in any order
Ms. Duda’s class is hanging 500 red lanterns around the
school for Lunar New Year. Before lunch, the class hangs
100 of the lanterns.
PART A Draw a model to show what percent of 500 lanterns
the class hangs before lunch.
Answer:
Percentage Calculator: 100. is what percent of 500.? = 20.
Step-by-step explanation:
6.
Identify the axis of symmetry of the parabola.
A. y = 1
B. x = 1
C. y = −1
D. x = −1
Answer:
D. x = −1
Step-by-step explanation:
In the graph, the vertex of the parabola hits point (-1,-2). Therefore, the axis of symmetry is x = -1. It is not y = -2, since the parabola opens vertically, not horizontally.
please help me :(!!!!
Answer: (3,9)
Step-by-step explanation:
They're asking which ordered pair [tex](x,y)[/tex] satisfies both equations when you plug in [tex]x[/tex] and [tex]y[/tex]. Well since you're plugging in the same [tex]y[/tex] to both equations, [tex]3x[/tex] should equal [tex]2x + 3[/tex] (think about it). And solving [tex]3x = 2x + 3[/tex] gives [tex]x = 3[/tex], so the answer is
[tex](x,y) = \boxed{(3, 9)}[/tex]
Guys can u help me on this one pls it's math
Answer:
B.O.D.M.A.S
Step-by-step explanation:
B: Bracket
O: Operation
D: Division
M: Multiplication
A: Addition
S: Subtraction
Follow these steps.
Hope you understand ^^
Answer:
✏️ AnswerOn the pic. ↑Step-by-step explanation:
Hope it's help#CarryOnLearning#BrainlyPhxXxNoyaxXx2.54 to nearest minute
Answer:
3 minutes
Step-by-step explanation:
Which of the equations will be a true statement if
p
=
10
3
p
=
10
3
? Select the two choices that apply.
A.
3
.
4
÷
p
=
0
.
034
3
.
4
÷
p
=
0
.
034
B.
437
÷
p
=
0
.
437
437
÷
p
=
0
.
437
C.
53
.
45
÷
p
=
53
.
45
53
.
45
÷
p
=
53
.
45
D.
6
,
340
÷
p
=
6
.
34
6
,
340
÷
p
=
6
.
34
E.
2
,
458
.
2
÷
p
=
24
.
582
2
,
458
.
2
÷
p
=
24
.
582
I will mark brainless
Answer:
afd
Step-by-step explanation:
What is 2+x=4 please help
Answer:
2+x=4
x = 4 - 2
x = 2
Step-by-step explanation:
........
Let represent the number of typographical errors made per page typed by a receptionist during a particular day at the office. The following table lists the probability distribution of .
= 0 1 *** 4 5 ( = ) * ** 0.40 0.13 0.02
Assuming that * = 2 (**) and E(X) = 12.77
(a) Find the values of ‘*’, ‘**’, and ‘***’.
(b) Determine P(1 ≤ < 4).
Using the principle of expected value and discrete probability distribution, the missing values are :
* = 0.30** = 0.15*** = 30P(1 ≤ Y ≤ 4) = 0.28The Expected value, E(X) is defined thus :
E(X) = Σ[(X) × (P(X)]The cummulative sum of the probability is 1 :
(* + ** + 0.40 + 0.13 + 0.02) = 1 - - - (1)* = 2(**)Hence, we have ;
2** + ** + 0.40 + 0.13 + 0.02 = 1
3** + 0.55 = 1
3** = 1 - 0.55
3** = 0.45
** = 0.45 / 3
** = 0.15
Hence,
* = 2(0.15)
* = 0.30
To find *** :
E(X) = (0 × 0.30) + (1 × 0.15) + (*** × 0.40) + (4 × 0.13) + (5 × 0.02)
12.77 = 0 + 0.15 + 0.40*** + 0.52 + 0.10
12.77 = 0.77 + 0.40***
12.77 - 0.77 = 0.40***
12.00 = 0.40***
*** = 12.00/0.40
*** = 30
B.)
P(1 ≤ Y ≤ 4) = P(y = 1) + P(y = 4)
P(1 ≤ Y ≤ 4) = 0.15 + 0.13 = 0.28
Learn more : https://brainly.com/question/25716562
50 points! Help (Vectors)
Answer:
its 18.4
(not sure btw)
!PLEASE ANSWER ASAP! THANK YOU IN ADVANCE!
mrs. piggiewinkle knows how to use texting, instant messenger, emailing, calling, and mailing letters to communicate with her students. she must select 2 methods of communication out of the 5 to send her students an important message. in how many ways can choose the communication methods?
Answer:
Step-by-step explanation:
She must write an email to the new employees explaining how to access documents that need editing and what to do with new versions of the documents.
Answer: 20 ways
Step-by-step explanation: I believe that you would need to use permutation, so:
5P2 = 20
Find the value of x. Show all work.
(9x+9)°
45
5x
A circle has a radius of 20 cm . Use 3.14 for pie and round your final answers to the nearest tenth . If applicable, include a thousands comma
Answer
If you are trying to find the area the answer would be 1,256cm
Step-by-step explanation:
1. A≈π r^2
2. A≈(3.14) (20)^2
3. A≈(3.14) (400)
4. A≈ 1,256^2
-5y+8=-7
y = 3
check your answer
You are a prisoner sentenced to death. The emperor (who has sentenced you) offers you a chance to live by playing a simple game. He gives you 10 black marbles, 10 white marbles, and 2 empty bowls. He then says, "Divide these 20 marbles into these 2 bowls. You can divide them any way you like as long as you place all the marbles in the bowls. Then I will blindfold you, and ask you to choose a bowl, and remove ONE marble from that bowl you have chosen. You must leave the blindfold on the entire time, and must remove the first marble you touch. If the marble is white you will live, but if the marble is black, you will die."
————
Please help?
Answer:
YeYEYEyYEEeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeEE
Step-by-step explanation: kinda sounds like that epesode from squid game episode 7 i think
2. Find the simple interest paid to borrow $4800 for 6 years at 7%.
Answer:
$2016
Step-by-step explanation:
Simple Interest equation: I = Prt
So,
P = $4800
r = [tex]\frac{7}{100}[/tex] = 0.07
t = 6
I = (4800) · (0.07) · (6)
Thus,
The simple interest is $2016.
Simple problem pls help
Henry steps onto an elevator at the first floor. He goes up to the 9th floor and then comes down 2 floors. He then goes up 4 floors and down 6 floors. What floor is Henry on?
Answer:
He is on the 5th floor
Step-by-step explanation:
9 - 2 = 7
7 + 4 = 11
11 - 6 = 5
Answer:
he goes 1 +9=10
10-2=8
8+4=12
12-6=6
so he is ont the sixth floor
QUICKLY!!!! A paper airplane was thrown from the top of a tall building.The height of the paper airplane above the ground can be found using the function `y=-1.5x+60` , where `x` is the time in seconds the airplane has been in the air.
Jayden made this table to figure out how high the plane was at different times.
0 | 60
10 | 45
20 | 30
30 | 15
40 | 0
How would the equation `y=-1.5x+60` change if the height at 0 seconds was 75?
Answer:
y = -1.5x + 75
Step-by-step explanation:
Well, the rate at which the plane falls doesn't change, so anything attached to the time variable remains constant.
In this case, the first part of the function (-1.5x) remains the same.
Since the height of the tall building was 60 and the value in the equation, we can see that the last value corresponds to the number of meters above ground.
Since the height has changed to 75, the last part of the equation (60) changes to 75, and the rest remains constant.
That gives us the following equation: y = -1.5x + 75
A new yo-yo factory is operating at 80%
of capacity and produces 4,000 yo-yos
daily. When the factory reaches 100%
of capacity, how many yo-yos should be
produced each day?
Answer:
5,000 yoyos per day
Step-by-step explanation:
80 x 1.25 = 100
4,000 x 1.25 = 5,000
Operations
Five football players ate
15/17
of a lasagna. The 5 players ate equal
amounts. How much of the lasagna did each player eat?
Answer:
3
Step-by-step explanation: because 15 divided by 5 equals 3
4(2x - 1) + 3(2x + 5)
Answer:
14 x + 11Step-by-step explanation:
4*(2x - 1) + 3*(2x + 5) =
8x - 4 + 6x + 15 =
14 x + 11
random sample has been taken from a normal population and two confidence intervals constructed using exactly the same data. The two CIs are (38.02, 61.98) and (39.95, 60.05). (a) What is the value of the sample mean
The sample mean of the random sample is 50
The margin of error (E) is the amount of error allowed in the random sample.
The confidence interval (CI) is given by:
CI = μ ± E = (μ - E, μ + E)
Given a confidence interval of (38.02, 61.98), hence:
μ - E = 38.02 (1)
μ + E = 61.98 (2)
Hence solving equations 1 and 2 simultaneously gives:
μ = 50, E = 11.98
Hence the sample mean of the random sample is 50
Find out more at: https://brainly.com/question/24131141
Write a related function for –6x + 8x – 5 = 3.
Answer:
Answer:
x=4
Step-by-step explanation:6x+8x=2x
5+3=8 (when you move a number to the other side of an equals sign, it changes its value)
2x=8
2x/2 and 8/2
x=4
The related function for –6x + 8x – 5 = 3 is;
x = 4
Algebraic ExpressionsWe are given the equation;
–6x + 8x – 5 = 3
Let us simplify the numbers that have the variable x first. Thus;
–6x + 8x – 5 = 3 gives;
8x - 6x - 5 = 3
>> 2x - 5 = 3
Use addition property of equality to add 5 to both sides;
2x - 5 + 5 = 3 + 5
>> 2x = 8
Use division property of equality to divide both sides by 2 to get;
x = 8/2
Thus;
x = 4
Read more about algebra expressions at; https://brainly.com/question/4344214